Alaeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi

Birçok kişinin görmeye alışmaktan olsa gerek sıklıkla önünden geçmesine rağmen değerinin çok da farkında olmadığı inanılmaz bir yapı Alaeddin Tepesi.

Şehrin tam da merkezi denilebilecek bir yerinde bulunan, yıkıntıların üst üste birikmesiyle oluşmuş tarihsel kalıntılar gömülü bir höyük olan Alaeddin Tepesi’nin kökeni Palehistorik döneme kadar gidiyor. Bizanslılar döneminde iç kale bu tepede yer alıyordu ve surları tepe eteklerini kuşatıyordu. Sonradan inşa edilen Alaeddin Camii ve Köşk’ünün yer aldığı Tepe’nin oluşumuyla ilgili denilen odur ki; zamanın padişahının, herkes bir avuç toprak getirerek buraya atacak ve oluşan tepeden halkımın çokluğunu cümle alem görecek talimatıyla avuç avuç atılan topraklarla meydana geliyor. Diğer bir deyişe göre ise tarih boyunca türlü nedenlerle yıkılıp yok olmuş yerleşme bölgelerinde yıkıntıların üst üste birikmesiyle oluştuğu söyleniyor.

Türk Tarih Kurumu tarafından 1941 yılında yapılan kazılar sonucu bu tepedeki ilk yerleşimin MÖ 3000’lerde, Erken Tunç Çağında başladığı anlaşılıyor. Bu dönemden sonra Alaeddin Tepesi sırasıyla Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Bugün ise tarihi değerinin yanı sıra bir mesire yeri konumundaki Alaeddin Tepesi, 1950’li yıllarda belediye tarafından yeşillendirilerek Konyalılar’ın nefes aldığı, dolaştığı, etrafında kafelerin ve çay bahçelerinin olduğu, kent ortasında, adayı andıran, canlı bir merkez. Tepenin eteğinde, kuzey yönünde, bir beton şemsiyeyle korunan Kılıç Arslan’a ait Selçuk Sarayı’nın kalıntıları var. Geriye kalan ve bu tepenin tarihine şahitlik etmiş olan diğer yapıysa görkemli Alaeddin Camii. Birinci önemi, Anadolu Selçuklu döneminin en eski ve en büyük camisi olmasından kaynaklanıyor. Bahçesindeki türbede tüm Selçuklu sultanlarının mezarları var. İçerideki minberin, Selçuklu ahşap işlemeciliğinin en görkemli örneklerinin başında geldiğini söylemek boş bir iddia olmaz.

Yakınındaki restoran : Ata Kebap
Yakınındaki kafe  : Camlı Köşk, Dede Bahçesi, Özsüt
Yakınındaki otel : Bera Otel

Yakınında görmek isteyeceğiniz müze ya da medresesi için lütfen linkimizi tıklayın.

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber