Bedesten Çarşısı

Bedesten Çarşısı

Konya’nın kalbi ve en köklü çarşısı: BEDESTEN

Neredeyse aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Mevlana Türbesi yakınındaki Çarşı, Kânuni Sultan Süleyman zamanında Konya’da müftü ve kadı asker olan Mevlâna Kadri Çelebi tarafından 1538 yılında yaptırıldı. Çarşı, klasik tipte dokuz üniteli bir bedesten görünümünde. Neredeyse Konya’nın kalbi sayılan sade ama oldukça güzel bir çarşı olan bedestende her bütçeye uygun ürünleri bulmak mümkün.

Her santimetresinde ecdat, tarih kokan bu çarşı farklı ve otantik ürünleri görmek, doyasıya fotoğraf çekinmek ve hediyelik eşya edinmek isteyenlerin uğrak yeri adeta. Eski esnaf kültürünün hala devam ettiği bedesten çarşısında, özellikle Cuma namaz vakti, ürünlerini Allah’a emanet ortada bırakıp giden ticaret erbablarını görmek mümkün.

Yüzyıllardır aynı canlılığıyla ayakta kalan bu çarşı yakın zamanda Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek bugünkü muhteşem görüntüsüne kavuştu.

 

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer yer için aşağıdaki tıklayabilirsiniz.

Konya Kadınlar Pazarı

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber