Cern International Masterclass Etkinliği Konya Bilim Merkezi’nde

Cern International Masterclass Etkinliği Konya Bilim Merkezi’nde

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliğinde Cern International Masterclass etkinliğine ev sahipliği yapacak. Etkinlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinden lise öğrencileri Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ile canlı bağlantı da yaparak parçacık fiziğinin sırlarını çözmeye çalışacak.

Bu yıl ikinci kez Konya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte bilimsel araştırmalara meraklı lise öğrencileri, Parçacık Fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını kazanacaklar.

23 Mart Cuma günü 08.30’da seminerle başlayacak etkinlik 19.00’a kadar Konya Bilim Merkezi’nde devam edecek.

CERN INTERNATIONAL MASTERCLASS

Her yıl 52 ülkeden 13.000’den fazla lise öğrencisi CERN Masterclass ile parçacık fiziğinin sırlarını çözmeye çalışıyor. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) aktif görev yapan bilim adamları tarafından aktarılacak madde ve kuvvetin esaslarına ilişkin temel araştırma yöntemleri, öğrencilerin parçacık fiziği deneylerinin gerçek verileri üzerinde performans ölçümleri yapabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca katılımcılar bir uluslararası araştırma birliğindeki gibi araştırma sonuçlarını karşılaştırmak ve tartışmak için CERN ile canlı olarak gerçekleştirilen video konferansa katılıyor.