Etli Ekmek Nasıl Yapılır ?

Etli Ekmek Nasıl Yapılır ?

Etliekmek Nasıl Yapılır ?

Konya deyince akla ilk gelenlerden biri de Etli Ekmektir. Havasından mı yoksa suyundan mı bilinmez, başka bir memlekette yendiğinde o tadı bulamaz kimse.

Selçuklu payitahtı Konya’nın geleneksel yemekleri oldukça fazladır aslında. Ama insanların her zaman aklına ilk olarak Etli Ekmek geliyor. Buraya yolu düşüp de yemeden giden pek olmamış onu. Etli Ekmek Konya’da yenir çünkü hamuruna, etine, sebzesine, fırınına ve odununa kadar bu şehre has sırları var bu yiyeceğin.

İşte merak edenler için baştan sona etliekmeğin püf noktaları şöyle:

Etli Ekmek için kullanılan et kaburganın sırt kemiğine yakın yerlerinden özenle seçiliyor. Sinir zarlarının itinayla temizlenmesi, kendi yağı haricinde yağ katılmadan kıyma haline getirilmesi önemli. 100 gram ete, 60 gram sebze katılarak harcı hazırlanan etli ekmeğin unu dinlenmiş ve az kepekli tercih edildikten sonra mayalı olarak yoğrularak dinlenmeye bırakılıyor.

Doğru fırında pişirilmeli

Hazırlık aşamasının ardından pişirilme esnasına geçildiğinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da doğru fırında pişirilmesi. Bunun için Sille taşından, tabanına tuz serilerek, ateş tuğlasından yapılan 2,5’a 2,5 ebadında, Konya ustalarının el emeği olan fırın tercih ediliyor. Odun olarak ise meşe kullanılmalı. Fırıncılıkta koltuk diye tabir edilen ateşin ters tarafına konulan Etli Ekmek, çift taraflı pişirildiğinden ustasının mahareti bu aşamada çok önemli. Konya usulü etli ekmeğin ebadı da standart. 90 cm uzunluğunda ve 20 santim genişliğinde olması gerekiyor.

Özel etliekmek evi açıldı

Bıçak arası, peynirli börek (küflü, tulum, kaşar), sade (kekikli) ve Konya böreği (kıymalı ve peynirli) gibi çeşitlerden oluşan etli ekmek için Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği ‘Etli Ekmek Okulu Projesi’ ile Mevlana Müzesi’ne 200 metre mesafede tarihi Konya Sokağı’nda, Özel Etli Ekmek Evi bile açıldı.

Peki Konya’da etliekmek nerede yenir?

 Bu sorunun cevabının tamamı listelenmeye kalkarsa yazmakla bitmez. Çünkü Konya’da neredeyse her adım başında bir etliekmek fırını bulmak mümkün. Ama biz yine de aşağıda belli başlı etliekmekçileri sizin için sıraladık.

  • Damla Etli Ekmek
  • Kandil Etli Ekmek
  • Dar-ı Lezzet Etli Ekmek
  • Cemo
  • Akyokuş
  • Mevlevi Sofrası

Mevlevi Sofrası

Konya’da yemek isteyeceğiniz şehre özgü diğer lezzet ise fırın kebabıdır.

Fırın Kebabı Nasıl Yapılır ?

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber