İnce Minare Müzesi

İnce Minare Müzesi

750 YILLIK ZERAFET: İNCE MİNARE

İnce Minare’yi benzer yapılardan ayıran en önemli ayrıntı harikulade özelliklere sahip taç kapısı… Burada yer alan Yasin ve Fetih surelerinin, kıvrımlarla işlenerek birbiriyle buluşması görülmeye değer.

Bir ülkeyi ya da bir şehri sembolize eden bazı önemli değerler vardır. Konya’daki İnce Minareli Medrese de bunlardan biri. Yaklaşık 750 yıl önce yapılan bu muhteşem yapı adını, iki şerefeli uzun minaresinden alsa da 1900’lu yıllarda düşen yıldırım sonucunda, minarenin boyu şuanda aslının üçte biri kadar kalmış. Bu eseri, diğerlerinden ayıran diğer önemli ayrıntı ise harikulade özelliklere sahip taç kapısı… Burada yer alan Yasin ve Fetih surelerinin, kıvrımlarla işlenerek birbiriyle buluşması görülmeye değer. İnce Minareli Medrese, Moğol istilası zamanında, odalarında öğrencilerin kalıp hadis ilmi öğrendiği, çok sistemli bir eğitim verebilmek amacıyla tam bir hiyerarşi içinde oluşturulmuş yapı. Şuanda da hadis derslerinin yeniden başlatıldığı medrese, Konya’ya yolu düşenlerin ziyaret etmeden dönmemeleri gereken bir yapı…

Selçuk devri taş işçiliğinin en güzel örneklerinden

İnce Minareli Medrese’nin, Selçuklu Sultanı II. İzzettin Keykavus devrinde, Vezir Sahip Ata Fahreddin Âli tarafından, hadis ilmi okutulmak üzere 1248-1279 yılları arasında yaptırıldığı biliniyor. Yapının mimarı Abdullah bin Keluk. Medrese, Selçuklu devrinin kapalı avlulu medreseleri grubuna giriyor. Tek eyvanlı olan yapının doğusunda yer alan taç kapı, Selçuklu devri taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında. Fetih ve Yasin surelerinden ayetlerin yer aldığı Taç Kapı bitkisel ve geometrik motifleriyle görenleri adeta büyülüyor.

Çapraz tonozlu giriş bölümünden sonra avluya girildikten sonra ortasında havuzu bulunan, üzeri kubbeli, kare planlı avlunun güney ve kuzeyinde bulunan öğrenci hücreleri ile karşılaşılıyor. Eyvanın iki yanında, kare planlı, kubbeli birer müderris odası da var. Kubbe kasnağında kûfi yazı ile “el-mülkü-lillah” ile avlunun oda kapıları ve pencere alınlıklarında geometrik ve bitkisel süslemelerle bezenmiş Ayete’l – Kûrsi yazılı. Aydınlatılması, mazgal pencereler ve kubbede yer alan aydınlık fener ile sağlanan medresede yapım malzemesi olarak kesme ve moloz taş, iç mekânlarda ise hem statik hem de dekoratif olarak tuğla kullanılmış.

Müze olarak yaşıyor

Yapıya adını veren tuğla örgülü ve sakız köşeli minaresinde turkuaz ve mor renkli çiniler bulunan medrese, 19. yüzyılın sonuna kadar medrese olarak faaliyetini sürdürdükten sonra geçen sürenin ardından 1936 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmete açıldı.

Meraklıları, müzeye ziyaretlerinde, Selçuklu, Karamanoğlu, Osmanlı devirlerine eşyaları, Selçuklular’ın sembolü çift başlı kartal figürlerinin en güzel örnekleri burada görebilir.

Ziyaret saatleri : Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Yakındaki restoran : Ata kebap

Yakındaki kafe : Özsüt, Dede Bahçesi

Yakındaki otel : Bera Otel, Bayır Diamond

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medrese Sırçalı Medresesi’dir.

Sırçalı Medresesi

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber