İstiklal Harbi Şehitleri Müzesi

İstiklal Harbi Şehitleri Müzesi

MEVLANA TÜRBESİ’NİN HEMEN ARKASINDA

İstiklal Şehitlerimizin Aziz Hatıraları Yaşatılıyor

Ecdadımızın hatıralarını yadetmek için yaptırılan ve büyük ilgi gören İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’ni açıldığı günden beri ziyaret edenlerin sayısı, 4 milyon 200 bin kişiye ulaştı.

Mimari yapısı ve manevi iklimiyle görenleri son derece etkileyen İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, 2008 yılının sonlarından beri Mevlana Türbesi ile Mevlana Kültür Merkezi arasında ziyaretçilerine kapısını açıyor.

Girişte yer alan on altı adet Türk Devleti bayrağının bulunduğu havuzlu yolda yürürken her bir bayrağın karşısında bir Türk Bayrağı olduğunu görebilirsiniz. İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’nin en önemli özelliği başta istiklal harbi olmak üzere; I. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı ve iç güvenlik sırasında vatan uğruna canını feda eden şehitlerin isimlerinin yer aldığı bir iç avluya sahip olması. Avluda bulunan dört özel cam mozaik tabloda yer alan Atatürk ve silah arkadaşlarının görsellerinin ardından Türk Bayrağı’nın doğuş kompozisyonu ile karşılaşıyorsunuz.

Duvarları yağlı boya tabloları ile tamamen kaplı 460 m2 kapalı alandan oluşan müze, tamamlayıcı ses sistemleri sayesinde ziyaretçilerini farklı bir zamana götürüyor.

Gaziler lokali ve sunum salonu izlemek isteyenlere slayt gösterileri sunuyor. Lokal kısmında dinlenme salonu bulunan müzeden buraya geçiş engelli asansörü ile sağlanmış.

Konya’nın İstiklal Harbi dönemindeki yapısını anlatan müze ve de gaziler lokali Konya’ya gelenler için mutlaka görülmeye değer bir yapı.

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medresesi için lütfen linkimizi tıklayın.

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber