KADİR GECESİ’NDE NE YAPILIR?

KADİR GECESİ’NDE NE YAPILIR?

365 GECENİN SULTANI: KADİR GECESİ

FAZİLETİNE İNANARAK VE SEVABINI DA YALNIZ ALLAH’TAN UMARAK GÜZEL AMELLERLE GEÇİRENLERİN BU MÜBAREK GECEDE, GEÇMİŞ GÜNAHLARININ BAĞIŞLANACAĞI MÜJDELENİYOR.

Maddi ve manevi pek çok hikmet ve rahmeti, bereket ve mağfireti bünyesinde barındıran Ramazan ayında yer alan, Yüce Yaratan’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gece… Kadir Gecesi… Nasıl ki; 11 ayın sultanı Ramazan ise bütün gecelerin sultanı, piri de şüphesiz Kadir Gecesi’dir. Bu gece her şeyden önce kıymet bilme, Rabbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanıdır.

Kadir gecesinden, Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadr Suresi’nde bahsediliyor. Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi ismi verilmiş. Kadr, ‘azamet’ ve ‘şeref’ anlamlarına geliyor. “Şüphesiz biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, her bir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır”. (Kadir, 97/1-5) Peygamber Efendimiz “Faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini veriyor ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle.” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmemizi tavsiye ediyor…

KADİR GECESİNİN ZAMANI

KADİR GECESİ’NİN HANGİ GECE OLDUĞU KESİN OLARAK BİLİNMEMEKTEDİR. RAMAZAN’IN SON 10 GÜNÜNDE ARANMASI GEREKTİĞİ TAVSİYE EDİLMİŞTİR.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimalinin yüksekliğinden bahsediliyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.” demiştir.

KADİR GECESİNİ NASIL GEÇİRMEMİZ TAVSİYE EDİLİR?

Ramazanın her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse Kadir gecesine rastlanmış olur. Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor; “Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte bulunan, ondan nasibini almıştır.”

Konya’da bu gece bu ruhu ve ortamı yaşatacak sayısız camide cemaatle buluşabilirsiniz.

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor;  Dedim ki: Ya Rasulallah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:  Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua ederse güzel olur.

İbnü Hacer Heytemî Tuhfetü’l-Muhtâc’da der ki; “Kadir gecesini görene, saklaması sünnettir. Onun kemâliyle faziletine ancak Allah Teâlâ’nın bildirdiği kimseler nail olur.”

Bu gecede kılınan, peygamber efendimizin sünnetinde yer almayan fakat İslam büyüklerinin kıldığı ve tavsiye ettiği bilinen 4 rek’atlık Kadir Gecesi namazı aşağıdaki gibi kılınır;

1’inci rek’atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…“

2’nci rek’atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf,

3’üncü rek’atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 “İnnâ enzelnâ-hü fî leyletil-kadr…“

4’üncü rek’atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf, okunur.

Namazdan sonra;

1 defa “Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâ-hü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd” 100 defa “Elem neşrah leke sadrak…”

100 defa “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…”

100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz’in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz’e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

“Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-af-ve fa’fü annî” (Allah’ım sen affedicisin, affı sever-sin, beni affeyle.)

Mümkünse kandil gecesi olması hasebiyle bir de TESBİH NAMAZI kılmalıdır.

En az şunlar yapılmalı:

  • Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.
  • Kadir gecesi okunacak duayı okumalı.
  • Bir iki sayfa Kur’an-ı Kerim okumalı.
  • İlmihalden bir iki sayfa okumalı.
  • Az da olsa sadaka vermeli.
  • Gece seher vakti, iki rekat namaz kılıp dua etmelidir.
  • Gündüzü de gecesi gibi kıymetli olduğu için gündüzleri de değerlendirmelidir.