Karatay Medresesi

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi

Dünyanın en önemli süsleme sanatlarından olan çini sanatının en iyi örnekleri Karatay Medresesi’nde…

Kültür hazineleriyle dolu Konya’da, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden her biri de Karatay Medresesi… Yabancı turistlerin içindeki birbirinden önemli eserler, çiniler dolayısıyla uzun süreden beri keşfettiği Karatay Medresesi, II. İzzettin Keykavus devrinde Emir Celalettin Karatay tarafından 649 H. (1251 M.) yılında yapılmış. Mimarı bugün bilinmeyen medrese, Selçuklu dönemi çinilerinden taş işçiliğine kadar birçok eseri barındırıyor. Bu özelliği sebebi ile 1955 yılından itibaren ‘Çini Eserler Müzesi’ kimliğine kavuşturulmuş.

Ayetlerle bezenmiş bir yapı

Selçuklular devrinde, hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere ‘kapalı avlulu medrese’ plan tipinde, tek eyvanlı ve tek katlı olarak inşa edilen yapıya giriş, gök ve beyaz renkli mermerden yapılmış kapı ile sağlanıyor. Medrese, Selçuklu devri taş işçiliğinin eşsiz bir örneği. Müze kapısının üzerinde, Tevbe Suresi’nin, “Allah, iyilik yapanların ecrini (sevabını) katiyen zayi etmez.” mealli 120. ayeti ve medrese yapımı ile ilgili kitabe yer alıyor. Kapının diğer yüzeylerinde ise seçme ayet ve hadislere yer veriliyor.

Giriş kapısının ardından, önceleri kubbeyle örtülü şimdi ise üzeri açık bir avluya başka bir kapıyla giriş yapılıyor. Medrese avlusunun üzeri, merkezinde aydınlık feneri bulunan mozaik çinilerle kaplı kubbe ile örtülü. Yine birçok yerde olduğu gibi kubbe kavşağındaki duvarların üst kısımlarındaki bordürlerde ve hücre kapıları üzerindeki panolarda ayetler yazılı. Binanın batı yönündeki beşik tonozlu ana eyvanın kemerinde, Besmele ve Ayete’l Kûrsi yer alıyor. Kubbeye geçiş elemanı olan üçgenlerde ise Hz. Muhammed, İsa, Musa, Davud peygamberlerin isimleri ve dört halife; Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali’nin isimleri bulunuyor.

Kubad-Abad Sarayı kalıntıları

Karatay Müzesi’nde aynı zamanda, Beyşehir Gölü kenarındaki Kubad-Abad Sarayı kazısında duvar çinileri, çini ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar, kandiller ve alçı buluntuları sergileniyor. Eyvan bölümünde Kılıçarslan Köşkü buluntuları arasında yer alan minai tekniği ile yapılan çiniler var. Eyvanın kuzeyindeki kubbeli hücre cam ve alçı eserler salonu olarak düzenlenerek Osmanlı ve Selçuklu dönemi seramik eserlerini barındırıyor. Eyvanın güneyindeki kubbeli hücre ise Celaleddin Karatay’ın türbesi.

Duvarını süsleyen çinilerde turkuaz (firuze), lacivert ile siyah renkle kullanılan medreseye, 2006-2008 yıllarında restorasyon ve teşhir-tanzim çalışmaları yapılarak müzenin teşhir sistemi yenilendi.

Ziyaret saatleri : Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Yakındaki restoran : Ata kebap

Yakındaki kafe : Özsüt, Dede Bahçesi

Yakındaki otel : Bera Otel, Bayır Diamond

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medrese Sırçalı Medresesi’dir.

Ali Gav Medresesi

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber