KASIMDA MERAM BAMBAŞKA

*Sonbaharda Meram

Meram sonbaharda daha bir güzelleşir.

Doğayı, ondaki değişimleri insanlara benzetirim. Her yaşın-dönemin güzel bir yanı olduğu gibi doğada da her mevsimin kendine has mutlak güzelliği olduğuna inanırım. İşte Meram’da her dönemi güzel, yegâne yaşanılmaya değer olan ilçelerimizden biri. Gençliğin cıvıl cıvıl enerjisiyle idealleri için yorulmak bilmeden çalışıp başarıdan başarıya ulaşması gibi yaz mevsiminde de Meram’da yaşamak öylesi güzeldir. Yorgunluklar bile tatlıdır O’nda.

Sonbahara gelince, Meram sonbaharda daha bir güzelleşir; Onu anlat anlat bitiremezsiniz. Onun tatlı esintisiyle soluklanır sonra tekrar başlarsınız yaşama uyku uyumak bile istemezsiniz; çünkü sevdiğinizin yapacağınız küçük bir hatadan, istemeden yanlış anlamalardan kırılmasından korktuğunuzdaki hassasiyetle,ona daha yumuşak, daha sevecen yaklaşıp, onun kaprislerine bile boyun eğersiniz. Çünkü tek isteğiniz onu kaybetmemektir. Meram’da tıpkı sevenleriyle sonbaharda bu ilişki içindedir. Meram yeter ki; onların olsun diye, ONUN her ânını birlikte yaşamak isterler Onun tatlı esintisini, güz yağmurlarından sonra ki toprağının kokusunu kendilerine armağan kabul ederler. Çünkü tek arzuları vardır Meram daima onların olsun. Sonsuza dek güzellikleriyle Meram onların Meram’ı olsun yeter! Gençliğin bitmek bilmeyen arzularından dolayı sahip olduğu kıymetlerin farkına varamadığı, belki o güzelliklere yeterince değer veremediğini hissetmesi gibidir, Meram’da güzü yaşamak…

Meram, sonbaharda gençliğin yıllardır çalışıp bu çalışmasıyla da kazandığı tecrübeyle sevilir, ONA daha çok sahip çıkılır. Varsın ağaçlarının yaprakları sararıp yerlere gazel olsun, yerlere dökülsün! Ne çıkar? Meram çıplak ağaçlarıyla da ayrı bir güzel! Yemyeşil olan doğa yerini saman sarısına bıraksın ayağınızla yaş olan toprağa gömülerek iz çıkartın sanki Meram sen benimsin değin bu izlerle. Ve hep benim biriciğim olacaksın seneye nevruzunda buraya bu izlere oturacağım deyin! Hani her dönemin ayrı güzelliği vardır dedim ya gerçekten de her dönemin ayrı güzelliği keşfedilmeye değer fevkâlâdelikleri vardır. Yeter ki bizler bu güzelliklere göz yummayalım, onları keşfedelim. En azından keşfe açık olalım. Bu düşüncelerle değil Meram her yer daha farklı olacaktır. Özellikle Meram, benim doğduğum, büyüdüğüm, türlü türlü hatıralarımı yaşadığım ilçe olması sebebiyle O benim göz bebeğimdir. Zaman zaman ONU bizler bozacağız diye insanlardan ayırıp bir fanusta saklamak isterim. Onun güzelliğinin bozulmaması için ONU nadide sevdiğim gibi korumak isterim. Çünkü ONUN güzelliğini yıllar boyunca sevdiklerimle paylaşmak isterim. İşte benim için Meram böylesi harikalar diyarı. Bundan dolayı da Meram’ı korumak,güzelleştirmek her bilinçli yaşayanın boynunun borcudur. Sen ey sevgili, nazlı Meram yıllardır güzeldin ve hep öyle olacaksın. Güzde gazellerinle dans eden biriciğim bu sonbaharın da hayırlı olsun, sana ve bizlere güzellikler getirsin temennisiyle hoşça kalın!!!!

Emel ÇOPUR