Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Neolitik, Erken Bronz, Hitit, Frig, Grek, Roma ve Bizans devirlerine ait eserlerin yanında Çatalhöyük, Canhasan, Erbaba, Sızma, Karahöyük, Alâeddin Tepesi’ndeki kazılarda çıkan eserler ve Roma dönemi lahitlerini görmek istiyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tarih öncesine kısa bir yolculuk

Tarih bilgisi ve merakı çocuklukta öğrenilmesi gerekenler arasında karşımıza çıksa da ilerleyen yaşlarda her bireyin ulaşmak istediği bilgiler arasında belki de en başta yer alanlardan. İnsanoğlu yakın tarih yanında bulunduğu topraklarda ilk yaşayanlara ait tüm bilgilere ulaşmak arzusunda. İşte bu sebeple Konya merkezde, Neolitik, Erken Bronz, Hitit, Frig, Grek, Roma ve Bizans devirlerine ait eserlere ulaşıp tarih öncesine kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Türkiye’nin ikinci arkeoloji müzesi

Konya’da 1901 yılında Karma Ortaokulu’nun güneybatı köşesinde açılan bu müze 1899 yılında kurulan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden sonra Türkiye’nin ikinci arkeoloji müzesi. Ardından 1927 yılında Mevlana Müzesi’ne sonrasında da 1953 tarihinde İplikçi Camiine taşınıyor. 1962 yılında bugünkü hizmet binasına taşınan müzenin eserler ziyaretçilerine haftanın altı günü açık.

Müze’nin Salonları;

Prehistorik Eserler Salonu

 1. Neolitik Çağ Eserleri: (M.Ö. 6500-5300) Erbaba, Süberde, Çatalhöyük kazılarında bulunan Neolotik Çağ eserlerinin yanı sıra elde yapılmış pişmiş toprak kaplar obsidien ve çakmak taşından yapılmış ok ve mızrak uçları yer alıyor.
 2. Eski Tunç Çağı Eserleri: (M.Ö. 3000-1950) Bu devire ait eserler genellikle Sızma ve Karahöyük kazılarından gelmiş. Ayrıca Beyşehir Gölü çevresinden gelen ve Göller Bölgesi’nin tipik özelliklerini taşıyan üzeri yivli pişmiş toprak kaplar sergileniyor.
 3. Orta Tunç (Asur Ticaret Kolonileri) Çağı Eserleri: (M.Ö. 1950-1750) Konya Karahöyük’te 1952 yılından beri yapılan sistemli kazılarda elde edilen çarkta yapılmış, çok çeşitli formlarda pişmiş toprak kaplarla, üzüm salkımı şeklinde kandiller, hayvan biçimi kaplar, bronz halkalar, silindir mühürler bulunuyor.

Demir Devri Eser Salonu

 1. Demir Çağı Eserleri: (M.Ö. 8. 7. 6. yüzyıl) Konya Aladdin Tepesi’nde bulunan üzeri figürlü Frig Devri kap parçaları, Konya Karapınar İlçesi’nin 20 km kuzeyinde Kıcıkışla’da bulunan çeşitli formlarda Frig Devri boyalı kapları, Urartu’lara ait bronz fibulalar (iğne) üzeri figürlü plakalar var. Kıcıkışla’da Frig kapları ile birlikte çeşitli formlarda yapılmış pişmiş toprak, boyalı Lidya kapları yer alıyor.
 2. Klasik Devir Eserleri: (M.Ö. 480-330): Bu döneme ait Kıcıkışla’dan gelen üzeri parlak siyah boyalı ithal malı kyliks’ler, lekythos’lar ve üzeri siyah figür tekniğine göre işlenmiş bir oinokhoe var.
 3. Hellenistik Devir Eserleri: (M.Ö. 330-30) Çeşitli formlarda yapılmış, üzeri parlak perdahlı, tabaklar, çanaklar ile derin oymalı bir kap kalıbı parçası yer alıyor.
 4. Roma Devri Bronz Heykelcikleri: (M.Ö. 30-M.S. 395) Bir vitrinde, bronzdan yapılmış, Roma Devri Hermes, Eros ve boğa heykelcikleri var.

Roma Devri Salonu

 1. Roma Devri Eserleri: (M.Ö. 30-M.S. 395) Bu devirden Beyşehir İlçesi, Yunuslar Köyü’nde bulunan Sidemara tipi sütunlu mermer Herakles Lahdi (M.S. 250-260) Iconium (Konya) nekropolünde bulunan Sidemara tipi sütunlu ve Pamphylia tipi girlandlı mermer (M.S. 2. 3.yüzyıl) lahitleri ile bir Poseidon heykeli, pişmiş toprak lahitler, yatay vitrinlerde aynı devirden kalma pişmiş toprak kandiller, koku kapları, cam gözyaşı şişeleri, parfüm kapları, deney tüpleri, bardaklar, sürahiler ve cam bilezikler, altın yüzük ve küpeler, kıymetli taşlardan yapılmış yüzük kaşları, fildişi tarak ve manikür aletleri sergileniyor.
 2. Bizans Devri Eserleri: (M.S. 395-1453) Müzemizce 1990 yılında Sille, Tatköy’de yapılan kazıda Tatköy Kilisesi’nden elde edilen ve M.S. 6.yüzyıla tarihlenen 6,30 x 3,50 m. boyutlarındaki taban mozaiği ve Çumra, Alibeyhöyük, Kilise Mevkii’nde 1991 ve 1992 yıllarında yapılan kazılarda elde edilen taban mozaikleri sergileniyor. Bir vitrinde ise yine Bizans Devrinden, bronz kapı tokmakları, kazan kulpları, rölikerler, haçlar, markalar ve ok uçları var.

Bahçedeki Eserler

 1. Revaktaki Eserler: Müze girişindeki revakta, Sille’den ve Konya merkezinden gelen Bizans Devri, taş ve mermerden yapılmış mimari parçalar, mezar taşları ile Roma Devrinden (M.S.2., 3.yüzyıl) mezar stelleri sergileniyor.
 2. Ön Bahçedeki Eserler: Ön bahçede, taş ve mermerden yapılmış Roma Devri (M.S.2. 3.yüzyıl) heykelleri, lahitleri, mezar sandukaları ve stelleri, kül kutuları, mezar aslanları, sütun başlıkları ile yazıtlar görülmektedir. Bu yazıtlardan St. Paul’ün ziyaret ettiği şehirler olan Iconium, Derbe ve Lystra yazıtları çok önemli.

Ziyaret saatleri : Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Yakınındaki restoran : Damla Restoran, Kandil Etliekmek, Kurucu Kazımağa

Yakınındaki kafe : Dede Bahçesi

Yakındaki Otel : Hilton Garden

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medrese için lütfen linkimizi tıklayın.

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber