Konya Etnoğrafya Müzesi

Konya Etnoğrafya Müzesi

Konya Etnoğrafya Müzesi

Konya kültürüne ait görmek istediğiniz neredeyse tüm etnoğrafik eserler bu müzede…

Konya’da ne yapılır demeyin. Bu şehirdeyseniz gidilecek ve görülecek sayısız yer var. Bunlardan birisi de Konya Etnoğrafya Müzesi. Larende Caddesi’nde 1974 yılında açılan müzede Konya kıyafetleri, el işlemeleri, kemerler, örme keseler, bakır eşyalar, silahlar gibi kıymetli etnoğrafik eserler sergileniyor. Müzenin halı bölümünde ise Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait halı ve kilimler yer alıyor. Bunlar arasında Anadolu’nun en eski ahşap direkli câmilerinden Beyşehir Eşrefoğlu Câmii’nde bulunan karakteristik Selçuklu halıları, Konya Alâeddin Câmii, Selimiye Câmii ve Konya Mevlâna Dergâhı’nda bulunan halılar en önemli örneklerden.

Müze teşhir salonunda Refet YARDIMCI ve Kenan ÖZBEL’in etnografik eser koleksiyonu ile Konya ve çevresine ait geleneksel Türk el sanatları ürünleri sergilendiği ayrıntısını bilmemiz önemli. Neredeyse Konya yöresine ait sayısız geleneksel ürünün olduğu bu müze; Konya’ya gelenlerin ya da uzun yıllardır burada yaşayıp hala görmemiş olanların keyifle ziyaret edebilecekleri bir yer.

Ziyaret saatleri : Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Yakınındaki restoran : Beyaz Saray Restoran, Hacı Şükrü Fırın Kebapçısı

Yakınındaki kafe : Petek Pastanesi

Yakınındaki otel : Bera Otel

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medrese için lütfen linkimizi tıklayın.

Konya Arkeoloji Müzesi

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber