Konya Kadınlar Pazarı

Konya Kadınlar Pazarı

Konya Kadınlar Pazarı

MELİKE HATUN ÇARŞISI NAM-I DİĞER KADINLAR PAZARI

Bir zamanlar sadece kadınların kendi elleriyle yetiştirdikleri yöresel ürünleri Pazar günleri öğlene kadar sergiledikleri bir mekan olan Kadınlar Pazarı’nın, şu günlerde satıcılarının cinsiyeti değişmiş olsa da burası her gün yöresel ürünleri bulabileceğiniz harika pazar.

Yeni isim olarak Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri’nin kızının ismini alan Melike Hatun Çarşısı tüm Konya’da çok uzun yıllardır Kadınlar Pazarı olarak tanınıyor. Çok eski yıllardan beri geleneksel alışveriş mekanı olma özelliğini koruyan bu pazarın eskilerden tek farkı artık satıcılarının tamamının kadınlar değil bir çoğunun erkekler tarafından oluşması. Zira eskiden sadece kadınlar tarafından öğlene kadar satış yapılan bir pazardı. Dolayısıyla da onların burada kendi elleriyle yetiştirdikleri yöresel ürünleri sergiledikleri bir gerçekti.

Bir zamanlar Pazar günleri öğlene kadar kurulan bu Pazar şimdi Konya merkezde her gün açık ve hala organik ve yöresel yiyeceklerin satışını yapmaya devam ediyor. Eski ama korunması gereken bir geleneği taşıması ve sağlıklı ürünleri sebebiyle Konya’ya ziyarete edenlerin, Mevlana Türbesi’ne yakın olan bu pazarı ziyaret etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer yer için aşağıdaki tıklayabilirsiniz.

Bedesten Çarşısı

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber