Konya Kapu Camii

Konya Kapu Camii

Konya Kapu Camii

Konya’da yıkılıp yandığı için üçüncü kez yeniden yapılan bir Osmanlı Camii…

Bir Osmanlı eseri olan Kapu Camii, asıl inşa edildiği zaman olan 1658 senesinden sonra bir kere yıkılıp bir kere yandığı için üçüncü kez yaptırılan camii olma özelliğini taşıyor. Bu camii zamanında Konya Kalesi’nin kapılarından birinin çevresinde yer aldığı için de Kapu Camii adıyla anılıyor.

Konya’da iseniz merkezden çok uzaklara gitmenize gerek yok. Odun Pazarı Semtindeki Sarraflar Caddesi’nde şehrin kale kapılarından birinin yanında Kapu Camii’ni bulabilirsiniz. Bu camiyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği çeşitli sebeplerden üçüncü kez yapılmış olması. Ayrıca daha çok Osmanlı yapılarıyla süslü şehirde Osmanlı eserini görmek isteyenler için sayılı kültürel değerler arasında yer alması da başka bir yanı.

Kapu Camii ilk olarak Hz. Mevlana’nın torunlarından postnişin Hasanoğlu Şeyh Hüseyin Çelebi tarafından 1658 yılında yaptırılmış. Bundan bir süre sonra yıkılan cami 1811 yılında Konya Müftüsü Esenlerlizade Seyyid Abdurrahman Efendi tarafından yeniden yaptırılmış. Fakat bu sefer de 1867 yılı yangınında çevresindeki vakıf dükkanları ile birlikte yanan camii bir yıl sonra yeniden inşa edilerek o gün bu gündür ayakta kalmayı başarmış.

Şehirde bulunan Osmanlı camilerinin en büyüklerinden biri olan Kapu Camii düzgün kesme taştan yapılarak önünde on mermer sütunlu son cemaat yeri bulunan bir camidir. Caminin İbadet mekanı üzeri içten sekiz kubbe, dıştan da çatı ile örülü, taş mihrap ve ahşap minberi oldukça sade.

Etrafında on adet dükkan bulunan bu camiyi ziyaret edenler aynı zamanda Konya esnafının ürünlerini görme şansına da sahip.

En yakın restoran : Damla Restoran

En yakın kafe : Dede Bahçesi

En yakın otel : Hilton Garden, Hich Hotel

Yakınında görmek isteyeceğiniz yerler için lütfen linkimizi tıklayın.

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtube kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber