KONYADA ALTI MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

KONYADA ALTI MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Haftası’nda 6 milyon fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Meram Dutlukır Caddesi Tavusbaba Mevkiinde düzenlenen programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, ormanların bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynadığı olduğunu belirterek, “Ağaç sanayisinin ve yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi, ormanlarımızda yetişen ağaçlardır. Beşiğimiz, okuduğumuz kitabımız, yazdığımız defterimiz, koltuğumuz, kapımız, kısaca doğduğumuz günden itibaren hayatımızın bir parçasıdır ağaç. Aldığımız nefesimiz, hayat bulduğumuz suyun ana kaynağı olan ormanlarımız, toprak kaymaları ve erozyonların önlemesi için tek çare ve doğal önlem aracıdır. Bu nedenle ormanlarımızı koruyup kollayıp mümkün oldukça çoğaltmamız, hayat felsefemiz ve hayat anlayışımız olmalıdır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mahmut Sami Şahin ise, ağacın her şeyden önce bir şifa kaynağı olduğunu, dalıyla budağıyla bile bin derde deva olduğunu vurgulayarak, “Havanın temizlenmesi, yağmurun yağması, iklimin düzenlenmesi, diğer nebatatın yetişmesi hep ağaca bağlıdır. Bizler de Konya Büyükşehir Belediyesi olarak geleceğimize yeşil bir Konya bırakmak için çalışıyoruz. 80 milyon fidan dikimi projemize adım adım yaklaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.