Konya’nın İlçeleri

Konya’nın İlçeleri

Konya’nın İlçeleri

Konya tarih, kültür ve turizm bakımından başlı başına bir hazine konumunda. Şehrin merkezi dışında yakın ilçelerde görülmesi gereken başlıca yerleri sizin için aşağıda derledik.

Ahırlı; İlçenin güneydoğusunda kalan krater göl olan Dipsiz Göl turistik yerlerden sayılabilir.

Akören; Sınırları içinde yer alan May Barajı ile Akören ve May Göletleri görülmeye değer.

Akşehir; Akşehir bilindiği üzere Nasreddin Hoca ile adını Dünya’ya duyurmuştur. Vefat ettiği 1284’e kadar Akşehir’de yaşayan ünlü düşünür ve mizah ustası Nasreddin Hoca anısını yaşatmak için uluslararası ve ulusal düzeyde kutlamalar ve festivaller düzenleniyor.  İlçede Nasreddin Hoca Türbesi, Taş Medrese, Selçuklu dönemi eserleri mevcut. İlçede yer alan Atatürk Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kurtuluş savaşı yıllarında Batı Cephesi karargahı olarak kullanılan bugünkü Atatürk Müzesi binasının 1905-1906 yıllarında yapıldığı biliniyor. Müze’de Atatürk’ün kullandığı eşyalar birinci katta sergilenirken üst kat Batı Cephesi karargahı şeklinde düzenlenmiş.

Beyşehir; M.Ö. 2000 yılları arasında burada yaşayan Hititler; ölmez eserler bırakmış.  Göl civarı, çam, sedir, ardıç, köknar ve meşe ağaçları ile orman halinde olan Beyşehir Gölü dışında, Kubadabad Sarayı, Fasıllar Anıtı, Eflatunpınar Hitit Anıtı, Eşrefoğlu Cami görülmesi gereken yerler arasında.

Cihanbeyli; Cihanbeyli’ndeyseniz Tuz Gölü’ne çok yakınsınızdır. Tersishan (Tersakan), Süt Gölü, Acı Göl ve Adil Göl de bu ilçenin görülebilir başlıca gölleridir.

Çumra; Çumra’da iseniz 13 kilometre kuzeyindeki Çatakhüyük Mevkiinde İngiliz ve Türk Arkoloji ekiplerince yapılan kazılarda Neolitik Devre ait yedi katlı şehir harabelerini görebilirsiniz. Buradaki kazı çalışmaları her yıl Temmuz ve Eylül aylarında devam ediyor. Karaman Köprüsü ve Karamanoğulları zamanında yapılmış Esat Paşa Camii ilçenin İçeri Çumra Kasabasında Karamanoğulları zamanında yapılmış tarihi yapılar arasında yer alıyor.

Derebucak; Mağaralarıyla dikkatleri üzerine çeken ilçe merkezinde Balat Mağarası ile Çamlık Kasabasındaki Suludere ve Körikini Mağaraları ilginç merkezler arasında sayılabilir. Taşpınar Köyünde bulunan Hitit kabartması bölgedeki yerleşimin Hitit dönemine kadar uzandığını doğrulamaktadır

Doğanhisar; Bu ilçede, M.S. 704-708 yıllarında Emevi ve Abbasi ordularının taarruzları sırasında şehit olan Seyit Ahmet’in mezarı bulunuyor.

Emirgazi; İlçenin adını aldığı Emrullah Gazi Türbesi bu ilçede görülmesi gereken bir yer.

Halkapınar; İlçenin Aydınkent köyünde bulunan İvriz Kaya Kabartması dünyanın en eski ziraat anıtlarından birisidir. Anıtın tarihi özelliği çevresinin doğal güzelliği ile birleşince Aydınkent köyü yerli-yabancı bir çok turistin uğrak yeri konumunda.

Hüyük; Hüyük’ün tarihi M.Ö. 2000 yıllarında Hititler’le başlıyor. Bu dönemden kalan en önemli eser ise Eflatun Pınarı Anıtı’dır.

Ilgın; Çok eski tarihlerden beri Konya’nın değerli kaynağına sahip bir “su şehri” idi. Bu sebeple Haçlı seferleri sırasında birçok kere yağma edilen Ilgın, Selçuklular zamanında bilhassa Alaaddin Keykubat ve Gıyasettin Keyhusrev zamanında imar gördü. Alaaddin Keykubat ve Vezir Sahip Ata tarafından büyük bir kaplıca binası (hamam) inşaa edildi. Bundan dolayı “Kaplıca Şehri” olarak tanınıyor.

Karapınar; İlçe, tarihi ve turistik eserlerin en fazla olduğu yerlerden birisi olarak biliniyor. Bunlar Sultan Selim (Sarı Selim) Külliyesi, Yağmapınar Camii, Reşadiye Camiidir. Karapınar’daki yeraltı şehirleri ve mağaralar şunlardır. Bacanak Ovası mağarası, Kumsivri Tepesinde Arap hamamı, Meke inleri, Meke tuzlası mağarası, Apak Mağaraları, Yazomca mağaraları, Çıralıgölünde yeraltı şehirleri, Bağdaylı köyü Mağaraları, Kayalı kasabası toprakların mağaralar ve yeraltı şehirleri, Akören köyü Mağaraları ve yeraltı şehirleri. İlçede Valide Sultan Hamamı, Çarşı Çeşmesi, Selimiye Şadırvanı, Koca Çeşme (Taşçeşme), Ağaç Çeşmesi (Çetmi Çeşmesi) Apak çeşmesi, Hacı İsa Çeşmesi ve Hankapı Çeşmesi mevcuttur. Ayrıca Meyil, Çıralı, Acıgöl ve Meke Tuzlası Gölleri de burada yer alıyor.

Kulu; İlçenin doğusunda bulunan ve 180 kuş çeşidinin mevcut olduğu “Düden Gölü” ilçeye canlılık kazandırıyor. Ayrıca gölün bulunduğu alan avcılık açısından Türkiye’nin sayılı yerleri arasında yer alıyor. İlçenin çeşitli yerlerinde hüyük mevcut olup Karacadağ Kasabası’nda tarihi mağaralar var.

Seydişehir; İlçede, 1970 yılında yapılan kazılarda Bostandere kasabası yakınlarında Roma devri anfi tiyatrosu kalıntıları ortaya çıkmıştır. Ayrıca külliye şeklinde hamamı ve diğer müştemilatı ile Seyit Harun Camii, Seyit Harun Türbesi (1320) Halife Sultan Türbesi (Seyit Harun Veli’nin kızı) (1367) Rüstem Bey ve Sultan Hatun Türbesi (Turgutoğulları Soyundan Rüstem Bey, kızı ve oğulları) de ilçede yer alıyor. Seydişehir’in turistik yerleri olarak Tınaztepe Mağarası ve doğal su kaynakları ilçenin çok eski bir yerleşim merkezi olması nedeniyle görülmeye değer özellikte. Pınarbaşı ve Kuğulu’da doğal su kaynakları olarak önemini koruyor. Ilıca tepesindeki kaplıcaların tarihinin M.Ö.’ye dayandığı sanılıyor. Muhammed Kuddusi Türbesi, Hacı Abdullah Efendi Türbesi, Seydişehir Kalesi, Halife Sultan Türbesi, Rüstem Bey ve Sultan Hatun Türbesi , Roma Şehri, Arastepe Roma Şehri, Eziktepe, Hitit Şehri, Kilise duvarları, (Ketenli Kasabası) , Akçalar Höyüğü, Karabulak Höyüğü, Ilıca Termal Tesisleri, Vasata Antik Tiyatro, Tınaztepe-Güvercinlik-Fevzine Mağaraları, Yeraltı Gölleri, Vervelit Şehri Kalıntıları, Arnava Şehri Kalıntıları Tarihi çeşmeler, Ilıca, Pınarbaşı, Kuğulu, Mamanda, Gözpınar, Çaybaşı, Beldibi, İçerikışla Seydişehir’in en önemli tarihi ve turistik yerleri olarak dikkati çekiyor. İlçenin güneyinde uzanan Toros Dağları silsilesinde yaban domuzu, yaban keçisi , tavşan ve keklik gibi av hayvanları barınıyor. “Yaban Hayvanları ve Yaban Hayatını Koruma Sahaları” olarak belirlenen Bulamaç Kazanı Elmasut Yaylası, Keçili Köyü, Mortaş, Susuzşahap Yaylası, Gölyeri Mevkii , Karakışla Yaylası, Alacabel, Çatal oluk Çeşmesi, Elmalı Yaylası, Giden gelmez Dağı v.b. yörelerde kontrollü olarak av turizmi yapılmaktadır.

Yunak; İlçe merkezinde yer alan mağara ve sığınaklar ile sur kalıntıları, Turgut Kasabası Miskamit şehir harabeleri, Harunlar köyündeki kale yıkıntıları, Hursunlu köyü Taşkınlar yaylasındaki kale ve içindeki şehir harabeleri, Piribeyli Kasabasının Samıt ve Kapaklı mevkiindeki Pissiya şehri kalıntısı, aynı yerin Malçıskan mevkiindeki yığma hüyük ve Lahid kalıntıları, yine Karagöz Ağılı Mevkiindeki kilise ve şehir harabeleri buranın tarihi ve turistik yerleri olarak tanınıyor.

 

YAKIN İLÇELERDE ZİYARET EDİLEBİLECEK MÜZE VE ÖREN YERLERİ

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı 10 müze var. Bunların 6 tanesi Konya merkezde 4 tanesi ise ilçelerde bulunuyor.

YAKIN İLÇELERDEKİ MÜZELERİ

Akşehir’de Müzeleri;

 • Batı Cephesi Karargâhı Müzesi
 • Taş Medrese Müzesi
 • Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 Ereğli Müzesi

 • Ereğli Müzesi

YAKIN İLÇELERDEKİ ÖREN YERLERİ

 Konya ve civarında bulunan ören yerleri ise aşağıdaki gibi sıralanır;

 • Çatalhöyük – ÇUMRA
 • Boncuklu Höyük – KARATAY
 • Kubad-Abad Sarayı – BEYŞEHİR
 • Eflatunpınar Hitit Anıtı – BEYŞEHİR
 • Isaura (Zengibar Kalesi) Antik Kenti – BOZKIR
 • Bolat Ören Yeri – HADİM
 • Karahöyük – MERAM
 • Gilistra Örenyeri (Gökyurt) – MERAM
 • Gökhöyük Bağları Höyüğü – SEYDİŞEHİR
 • Antik Vasada Kenti (Bostandere) – SEYDİŞEHİR
 • Gevale Kalesi – SELÇUKLU

 

BAKANLAR KURULU KARARIYLA KONYA ve CİVARINDA YAPILAN KAZI YERLERİ

 • Çatalhöyük – ÇUMRA
 • Kubad-Abad Sarayı – BEYŞEHİR
 • Boncuklu Höyük – KARATAY
 • Gevale Kalesi Kazısı – SELÇUKLU

 

KONYA VE ÇEVRESİ MÜZE İRTİBAT BİLGİLERİ

KONYA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ: Konya Müze Müdürlüğü, Etnografya Müzesi binasında hizmet veriyor.

ETNOGRAFYA MÜZESİ:
Adres: Sahibiata Mah. Sahibiata Cad. 42040 Meram / KONYA
Tel: +90 332 351 89 58 – 353 23 42
e-mail : konyamuzesi@kultur.gov.tr

MEVLÂNA MÜZESİ:
Adres: Aziziye Mah. Mevlâna Cad. No: 1  42030 Karatay / KONYA
Tel: +90 332 351 12 15 – 351 11 40
e-mail : mevlanamuzesi@kultur.gov.tr

KARATAY ÇİNİ ESERLER MÜZESİ:
Adres: Ferhuniye Mah. Ankara Cad. Alâeddin Tepesi Civarı  42040 Meram / KONYA
Tel: +90 332 351 19 14
e-mail : konyacinimuzesi@kultur.gov.tr

İNCE MİNARE TAŞ ve AHŞAP ESER MÜZESİ:
Adres: Hamidiye Mah. Alâeddin Bulvarı 42060 Selçuklu / KONYA
Tel: +90  332 351 32 04
e-mail: tasahsapeserlerimuzesi@kultur.gov.tr

ARKEOLOJİ MÜZESİ:
Adres: Sahibiata Mah. Sahibiata Cad. 42040 Meram / KONYA
Tel: +90 332 351 32 04
e-mail: tasahsapeserlerimuzesi@kultur.gov.tr

ATATÜRK MÜZESİ:
Adres: Abdülaziz Mah. Atatürk Cad.  42040 Meram / KONYA
Tel: +90 332 351 32 06
e-mail: konyaataturkevi@kultur.gov.tr

 AKŞEHİR MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ:
Akşehir Müze Müdürlüğü, Batı Cephesi Karargahı Müzesi binasında hizmet vermektedir.

AKŞEHİR BATI CEPHESİ KARARGÂHI MÜZESİ:
Adres: Aziz Perkün Cad. No: 2 Akşehir/KONYA
Tel: +90 332 813 15 68
e-mail: aksehirbaticephesi@kultur.gov.tr

AKŞEHİR NASREDDİN HOCA ARKEOLOJİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİ :
Adres: Selçuk Mah. Ulu Cami Cad. No: 30 42550 Akşehir / KONYA
Tel: +90  332 812 69 81

AKŞEHİR TAŞ MEDRESE ARKEOLOJİ MÜZESİ :
Adres: Altunkalem Mah. 24 Ağustos Bulvarı 42550 Akşehir / KONYA
Tel: +90 332 813 20 29

 EREĞLİ MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ :
Ereğli Müze Müdürlüğü, Ereğli Müzesi binasında hizmet vermektedir.

EREĞLİ MÜZESİ :
Adres: Bulvar Cad. No:16 Ereğli/KONYA
Tel: +90  332 713 45 92
e-mail ereglimuzesi@kultur.gov.tr

MÜZE ZİYARETÇİ İSTATİSTİĞİ (2009 – 2017)
YIL ZİYARETÇİ SAYISI

2009                                         1.626.341

2010                                         1.803.375

2011                                         1.926.015

2012                                         1.811.335

2013                                         2.313.293

2014                                         2.298.027

2015                                         2.711.192

2016                                         2.254.689

2017 (8 ay)                            1.734.690

Konya Hakkında