KONYA’NIN RAMAZAN GELENEKLERİ

KONYA’NIN RAMAZAN GELENEKLERİ

“Eski yıllarda Konya Ramazan akşamlarında misafirsiz sofra neredeyse hiç yoktu. İftariyeliklerle açılan iftarın hemen arkasından akşam namazı kılınır sonrasında yemekler yenirdi.”

Selçuklu mutfak ve iftar geleneklerinin en güzel örneklerinin yaşandığı yerdir Konya şehri. Diğer bütün değerleri gibi mutfak ve Ramazan kültüründe de yüzyıllar geçmesine rağmen hiçbir değişim olmadı neredeyse. Bu özellikle Konya ova köylerinde daha da ön plana çıkan bir durum. Ramazan coşkusunu hoş sedalarla yaşadığımız şu günlerde Anadolu’nun en zengin mutfak kültürüne sahip nadide illerinden biri olan Konya’nın, eski ve yeni iftar sofralarından ve de Ramazan geleneklerinden söz etmek istedik.

Çok eski zamanlarda da tıpkı şimdiki gibi baştan sona bir ibadet ayıydı Ramazan. O kadar önemliydi ki o günleri baştan sona ibadet ruhuyla yaşamak; günler öncesinden başlardı hummalı çalışmalar. Temizlik yapılır, erişte kesilir, yufkalar direk direk kayılır, mutfak ve kilerde eksik ne varsa tamamlanırdı. İmkânı az olan dul ve fakir aileler için de kaygılanacak durum yoktu. Çünkü onların kilerlerini de her zamankinden daha çok dolu kılan mahalle insanları vardı.

HER AN MİSAFİR GELEBİLİR!

Ramazan ayı geldiği günden itibaren ise iftar ve sahur yemekleri en özenli şekilde hazırlanır, yapılan karşılıklı davetler, akraba ve komşuların gönül bağlarını kuvvetlendirirdi. Sofralar her an bir misafir gelebilir arzusuyla olduğundan büyük kurulurdu. Önce akrabalara sonra ahbaplara verilen iftar davetlerinde mutlaka ihtiyaç sahibi birileri bulunurdu.

Yine çok eski yıllarda camilerde mukabele okutulması için İstanbul’dan getirtilen hocalar vardı. Hatta bazı varlıklı aileler de İstanbul ve Adapazarı’ndan güzel sesli hocalar getirterek mahalleliyi evinde mukabele okutarak ağırlardı. Eski Ramazan akşamlarında misafirsiz sofra neredeyse hiç olmazdı. İftar iftariyeliklerle açıldıktan hemen sonra akşam namazı kılınır ardından yemekler yenirdi. Yemek sonrası hatimle kılınan teravih kültürü hala Konya’nın birçok camisinde yaygın bir şekilde uygulana gelen adetlerden… Ardından içilen çaylarla beraber ileri saatlere kadar ilahiler, kuranlar okunur mevsim meyveleri eş dosta ikram edilirdi.