Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır ?

Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır ?

Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır ?

Mevlana Şekeri’nin nasıl yapıldığını merak ettiniz mi hiç?

Konya’nın çok önemli tatları var… Tamamiyle Konya ile özdeşleşen Mevlana Şekeri bu özel tatlardan biri.
Mevlana Şekeri, şehre gelen ziyaretçilerin hiç istisnasız aldıkları Konya’ya has bir lezzettir. Konya’nın en bilinen ve Konya denilince akla ilk gelen ürünlerinden, beyaz renkli, görünüşü sert ama ağıza alındığında hemen dağılan bu şekeri sevmeyen yok neredeyse… İsminden olsa gerek bu şekere manevi bir anlam yüklendiği de olur…

Günümüzde farklı meyve ya da kakao ile aromalandırılan Mevlana Şekeri’nin orijinal beyaz renklisinin nasıl yapıldığını merak ettiniz mi hiç? Eşsiz tadı ve ağızda dağılan kıvamını almak için Mevlana Şekeri’nin geçtiği aşamalar şöyle: Tüm şekerlerin ana malzemesi olan tozşeker ve su bakır kazana aktarılıyor. Ancak suyun tam şekerin üzerini kapatacak miktarda olması çok önemli. Çünkü aksi halde şekerin kıvamı istenildiği gibi olmuyor. Karışım 100 santigrat dereceye ulaşıncaya kadar sık sık karıştırılıyor. Bu sıcaklığa ulaşan karışıma limon tuzu ekleniyor. Limon tuzu şekerin mayalanmasını sağladığı için bu malzeme eklendikten sonra karıştırılma işlemi sona eriyor. Çünkü karıştırmak mayalanmanın doğasına aykırı… Karışım, mevsime ve ekstra şartlara bağlı olarak, ortalama 140 dereceye gelinceye kadar ısıtılıyor. Bu sıcaklığa ulaştığında sıradaki işlem soğuma oluyor ki bu işlem içinde soğuk dolaşan sac levha üzerinde yapılıyor. Ancak karışım bu levhaya dökülmeden önce levhanın mısırözü yağıyla yağlanması şart. Çünkü aksi takdirde şeker levhaya yapışıyor. Bu aşama fazla uzun sürmüyor.

Ustalık ağartma işleminde

Yaklaşık on dakika sonra ağarmak üzere özel makinelere alınıyor. İşte ustalık da bu aşamada devreye giriyor. Çünkü şeker bu aşamada kabarıp kıvamını buluyor ve ancak işin ustası şekerin yeterince ağartıldığına karar verebiliyor. Bundan sonra kalıplara aktarılan şekerin üzerine kolay kesilmesi için balmumu sürülüyor. Özel makinelerle dilimlenen şeker eleğe alınıyor. Eleğe alınan şekerin üzerine su serpiliyor. Bu su sayesinde şeker nemleniyor ve bu nemlenme işlemi şekerin istenen yumuşaklığa gelmesini sağlıyor. Nemlenen şekerin üzeri bezle kapatılıyor. Beş altı saat sonra da enfes tadı ve kıvamıyla Mevlana şekeri çıkıyor ortaya.

Konya’da yemek isteyeceğiniz şehre özgü diğer lezzet ise etliekmektir.

Etliekmek Nasıl Yapılır ?

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber