Şeb-i Arus’da Bir Günlük Konya

Şeb-i Arus’da Bir Günlük Konya

GEZ DÜNYAYI, GÖR KONYA’YI

Sabah uyandınız, bu yılki Şeb-i Arus törenlerini mutlaka görmek mi istiyorsunuz. İşte tarihi, kültürü, doğası ile size uygun bir Konya turu…

Konya Türkiye’nin en çok yerli turist çeken şehirlerinin başında geliyor. Türk halkının Mevlana Hazretlerine olan sevgisinin sonucu bu… Konya da Mevlana Hazretlerinin manevi iklimi dışında; tarihi, kültürü, doğası ve misafirperverliği ile bu ilgiyi hak ediyor. Ancak çoğu turist, Mevlana Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra daha farklı olarak nerelere gidebileceğini, nereleri gezebileceğini bilmiyor. Biz de Ankaralı ya da uzak illerden Ankara’ya gelecek ardından da Yüksek Hızlı Tren’le Konya’ya hareket edecek ziyaretçiler için şehirde görülebilecek mekânları hazırladık.

İşte hızlı bir Konya turu… 

Konya Yüksek Hızlı Treni ile sabah 06.45’de Ankara Tren Garı’ndan hareket edilirse, saat 08.40 gibi Konya Garı’na ulaşılır. 08.25’de bir tren daha var ama erken giderek daha çok mekânın gezilip görülmesi ihtimali düşünüldüğünde, tercihinizi ilk trenden yana kullanmanızda fayda var.

Konya Tren İstasyonu şehir merkezine arabayla yaklaşık on dakikalık mesafededir. İstasyonda bekleyen otobüs, dolmuş veya taksi ile önce Mevlâna Müzesi’ne hareket edilmeli. Gar önünden bineceğiniz herhangi bir araçla; stadyum, Atatürk evi, Alâeddin tepesi etrafından, Konya Katolik Kilisesi’nin arkasından, İplikçi Camii, Şerafettin Camii, Konya Valiliği, Sultan Selim Camii, Yusuf Ağa Kütüphanesi’nin ve İstiklal Harbi Şehitleri Anıtı’nın hemen karşı tarafında bulunan Mevlâna Müzesi’ne ulaşılır. Dergâhı gezmek en az bir buçuk saatinizi alır. Mevlâna Müzesi’ni gezdikten sonra İstiklal Harbi Şehitleri Anıtı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

MANEVİ İKLİME TÜRBE VE CAMİLERLE DÂHİL OLUN

Saat 10.30 civarında yürüyerek yaklaşık beş dakika sonra Şerafettin Camii’ne ulaşılır. Şerafettin Bey Türbesi’ni ve arkasındaki Şerafettin Camii’ni gördükten sonra arka sokaktaki Şems-i Tebriz’i Camii ve Türbesi ve yanındaki İshak Bey Türbesi’ni ziyaret edip tekrar Şerafettin Bey Camii’ne geri dönersiniz. Herhangi bir araçla ya da yürüyerek yaklaşık 8-10 dakikada Karatay Çini Eserler Müzesi’ne gelirsiniz. Eyvanlı yapıdaki binanın içinde büyük havuz yer almakta ve odalarında Anadolu Selçuklu Dönemi çinilerinin, Beyşehir Gölü kıyısındaki Kubad Abad Sarayı’ndan getirilen Anadolu Selçuklu Dönemi çinilerini görebilirsiniz. Bu çinilerden bazılarının üzerine etkileyici güzellikte Orta Asya tipindeki insan yüzleri resmedilmiş. Bizans Dönemi taş eserlerin sergilendiği bu yerde Celâlettin Karatay’ın türbesini de görebilirsiniz.

Konya’da ulaşım ağının rahatlığını kullanarak onlarca türbeyi, camiyi, müzeyi aynı gün içinde ziyaret edebilirsiniz.

Karatay Çini Eserler Müzesi’nden sonra yürüyerek İnce Minare Müzesi’ne beş dakikada ulaşılabilirsiniz. İnce Minare Müzesi, diğer adıyla Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, Konya ve civarından toplanmış olan ahşap oyma eserler ile işleme, bezeme, kabartma taş eserlerin sergilendiği müzedir. Bina içinde havuz, odalarda motif ve yazılarla işlenmiş ahşap ve taş eserler bulunmaktadır.

İnce Minare Müzesi’nin tam karşısında Alâeddin Tepesi bulunmaktadır. Konya’nın en bilinen yerlerinden birisi olup; şehrin tam merkezindedir. Konya’nın en eski camii sayılan Alâeddin Camii’ni ziyaretten sonra; Alâeddin Camii’nin iç avlusunda bulunan hanedandan sekiz Selçuklu sultanının türbesini ziyaret edip, ardından bir mola verilebilirsiniz.

YEMEK MOLASI

Güzel bir yemek yiyebilmek için isterseniz Meram tarafına, isterseniz Aziziye Camii civarındaki herhangi bir esnaf lokantasına gidebilirsiniz. Konya mutfağı konusunda klasik olarak bilinen yemekler dışında damak tadınıza uygun çok sayıda yemek bulunmaktadır. Bamya çorbası, arabaşı çorbası, yoğurt çorbası, yaprak sarma, etli ekmek, peynirli börek, kıymalı börek, tandır kebabı, bıçakarası, kavurma, tirit gibi yemekler ile höşmerim, saç arası, kabak tatlısı gibi tatlıları deneyebilirsiniz.

SİLLE’DE FARKLI DİNLERE AİT YAPILARI GÖREBİLİRSİNİZ

Yemeği şayet Meram Bağları’nda yemişseniz orada Tavus Baba Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. İster Meram’a giderken isterseniz dönüş yolunda Âteşbâz-ı Velî ve Sadrettin Konevi türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Meram’a yapılan bu kısa gezinin ardından otobüs veya bir taksiye binerek, şehir merkezinin 8 km. kuzey batısında, antik bir Rum beldesi olan Sille’ye gidebilir, orada volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise, Osmanlı mezar taşları ve günümüze kadar gelebilmiş Aya Elena kilisesi ziyaret edebilirsiniz. Sille özgün yapısı son yıllarda zarar görse de günümüzde köy ve çevresi SİT alanı olarak kabul edilip koruma altına alınmıştır.

BİR GÜN YETMEYEBİLİR

Konya görülecek ve ziyaret edilecek yer açısından seçeneği bol ve bir güne sığdırılamayacak birçok güzelliği içinde barındıran bir şehirdir. Öyle ki; Merkezde yine Aziziye Camii, İplikçi Camii, Konya Arkeoloji Müzesi de gün içinde ziyarete sığdırılabilecek mekânlar arasında olabilir. Diğer ilçelerde Akşehir Nasreddin Hoca, Seydişehir Tınaztepe Mağarası, Hadim Yerköprü Şelalesi, Halkapınar İvriz Kaya Anıtı, Beyşehir Eflatun Pınar Anıtı, Karapınar Meke Gölü, Beyşehir Eşrefoğlu Camii, Beyşehir Fasıllar Anıtı, Meram Kilistra Antik Kenti, Beyşehir Kubad Abad Sarayı, Çumra Boncuklu Höyük, Çumra Çatalhöyük vs. gezilebilecek diğer yerlerden sadece bazılarıdır. Ancak bu yerlerden bir ikisini görebilmek için en azından bir gece konaklamakta yarar var.

KONYA ŞEKERİ ALIN

Mevsimin kış olması havanın erken kararması bir dezavantaj olabilir. Ancak Konya’ya gelinir de Bedesten gezilmeden, çarşılarından alışveriş yapmadan gitmek olmaz. Alışveriş konusunda çok sayıda merkez ve dükkân var şehrimizde. Mevlâna resimli veya Mevlâna’nın sözlerinin bulunduğu kaşık, pano, tablo, tepsi, Konya resimlerinin bulunduğu dokumalar, Konya şekeri, hurma şekeri, Konya gevreği, keçe, kilim, hat, ebru, çanak çömlek, çini veya seramik eşyalar bulabilir, bir Konya hatırası ile memleketinize geri dönebilirsiniz.

SEMA AYİN-İ ŞERİFİ İZLEYİN

Akşam saat 20.00’de başlayacak Şeb-i Arus programı öncesi Akyokuş’a gitmenizi ve Konya manzaralı bir akşam yemeği yemenizi önerebiliriz. Belirttiğimiz gibi zaman kısıtlı daha pek çok tarihi mekânı göremeden çoktan akşam oldu. Programdan en az 1 saat öncesinde Mevlâna Kültür Merkezi’nde olmakta yarar var. Semâ Salonu’na girmeden Kültür Merkezi fuaye alanında ki Mevlâna ve Konya konulu sergileri gezebilirsiniz.

Ve şimdi Semâ Ayin-i Şerifi izleme vakti… 

Sonuç olarak ister Şeb-i Arus törenleri sırasında isterseniz de başka bir mevsimde gelin, bu şehirde Konya halkının misafirperverliğine kendinizi bırakın ve kentin içindeki zenginlikte kaybolun.

  • TCDD’nin bu günlere özel düzenlediği ek seferleri sayesinde Yüksek Hızlı Tren ile gecenin ilerleyen saatlerinde bile dönme şansına sahipsiniz.

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medresi için lütfen linkimizi tıklayın.

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber