Şebi-i Arus Törenleri

Şebi-i Arus Törenleri

Şebi-i Arus Törenleri

DÜĞÜN GECESİNE MERHABA

GÖNÜLLER ŞÂD OLA!

Mevlana Hazretlerinin manevi iklimi Konya’nın taşını, toprağını, göğünü, güneşini, gencini, yaşlısını sarıp sarmalamış durumda… Vakit, bu sevgi ateşinde yanma vaktidir.

Yine bir vuslat dönemindeyiz. Dünyanın en büyük düşünürlerinden Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî’yi, Mevla’sına kavuşacağı için ‘düğün gecem’ dediği, vefat yıl dönümünde anıyoruz. Konya her yıl olduğu gibi bu yıl da Şeb-i Arus’un heyecanı ile dopdolu. Mevlana Hazretlerinin manevi iklimi Konya’nın taşını, toprağını, göğünü, güneşini, gencini, yaşlısını sarıp sarmalamış durumda… Vakit, bu sevgi ateşinde yanma vaktidir.

Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî, âlimler Sultanı Bahâeddin Veled’in oğlu olarak milâdî 1207 yılında, Horasan Bölgesi’nin Belh şehrinde doğdu. Annesi Mümine Hatun’dur. Babasının Belh’ten göçüşü sonucu Nişâbur, Bağdat, Mekke, Medîne, Şam ve Halep illerini dolaştıktan sonra önce Karaman’a gelip yerleşen, daha sonra da Konya’da ikamet eden Mevlâna, babasının vefatından sonra büyük medreselerde dersler vermeye başladı. Çok sayıda talebe yetiştirdi. Çevresi bir ilim ve hikmet yuvası hâline geldi. Derslerine bazen sultanlar ve vezirler bile iştirak ediyorlardı.

1244 yılında Şems-i Tebrizî isimli bir Hak dostu ile tanıştı. Tasavvuf vadisinde eserler vermeye başladı. 17 Aralık 1273 tarihinde, Konya’da vefat edince her din ve mezhepten büyük bir halk topluluğu tabutunun arkasında gözyaşı döktü. Ebedi ikametgâhı Konya’daki Yeşil Türbe’de olan Hz. Mevlâna’nın öğretileri üzerine kurulan Mevlevîlik, oğlu Sultan Veled tarafından müesseseleştirildi. İslâm dünyasının en büyük düşünür ve şairlerinden olan Hazreti Mevlâna, Mesnevî, Dîvân-ı Kebîr, Mecâlis-i Seb’a, Fîhi Mâ Fîh ve Mektûbât isimli eserleriyle bugün yüzlerce yıl geçse bile sadece yaşadığı topraklarda değil tüm dünyada yaşamakta ve yaşatılmaktadır.

İşte bu büyük Hak Dostu’nun ‘düğün gecem’ dediği Şeb-i Arus, bugün onu anlamamız, anlatmamız için önemli etkinliklerin yapıldığı önemli zaman dilimi… Her yıl onlarca yerli-yabancı bilim insanı Mevlana’yı anlatabilmek için düzenlenen etkinliklere katılıyor. Vuslat gecesi olan 17 Aralık tarihinde de semazenler, onun semada yakaladığı maneviyatı yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyor. Binlerce konuk da kâh gözyaşları kâh umutla onun yüzyıllar evvel yaktığı ateşte eriyor.

Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü ile açılış yapılıyor

Bu yıl 744. Vuslat Yıldönümü yine özenilerek hazırlanmış. Yüzlerce etkinlik 07-17 Aralık tarihleri boyunca Mevlana’yı daha iyi anlayabilmemizi sağlayacak içerikte ve zenginlikte… Konferanslar, sempozyumlar, şiir dinletileri ile dolu dolu bir tören programı ziyaretçilerini bekliyor.

Şeb-i Arûs törenlerinin tarihçesi:

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Mevlevîlik ve Semâ Ayin-i Şerifi 800 yıllık bir gelenektir. Bu geleneğin korunması ve devam ettirilmesi için Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri her yıl 07-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenmektedir.

– Şeb-i Arûs törenleri;

1925 yılına kadar Mevlâna Dergâhı içerisinde,

1943 yılında Konya Halkevi’nde,

1950 yılında Konya, İstanbul, Ankara’daki çeşitli salonlarda,

1950-60 yıllarında Konya Belediyesi,

1960-86 yıllarında Konya Turizm Derneği,

1987-88 Konya Belediyesi tarafından düzenlenmiştir.

1989 yılından günümüze törenleri Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve üniversiteler tarafından organize edilmektedir.

  • Tören tertip komitesi her yıl tören seans sayısı, bilet ücretleri ve program içeriğini hazırlamaktadır. Sivil toplum kuruluşları da tören tertip komitesinde temsil edilmektedir.
  • Mevlâna’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri 2003 yılından bu yana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mevlâna Kültür Merkezi’nde düzenlenmektedir.
  • Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 07-17 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Törenler boyunca 11’i gece, 10’u gündüz olmak üzere toplam 21 Mukâbele-i Şerîf (Semâ Gösterisi) icra edilmiştir.
  • Bugüne kadar Âyin-i Şerîf (Semâ), Mesnevî dersleri, konferanslar, uluslararası sempozyum, çalıştay, söyleşiler, paneller, şiir dinletileri, konserler, sergiler, kütüphane açılışı ve ödül töreni olmak üzere toplam 130’un üzerinde farklı bilim, kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiştir.
  • Türkiye’de bulunan büyükelçilik mensuplarından toplam yüz doksan diplomat törenlere katılmıştır.
  • Törenlere katılmak için 668 seyahat acentesi Konya’ya tur düzenlemiştir.

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medresi için lütfen linkimizi tıklayın.

Semazenler Ne Yapıyor ?

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber