Semazen Takıları

Semazen Takıları

Semazen Takıları

Takı sektörünün her zaman gözdesi olan altın ve gümüşler artık tarih kokuyor. Saray rüzgarı, doğal taş derken takı tasarımcıları bu aralar Mevleviliği sanatlarına yansıtıyor.

Takı merakı olmayan kadın yoktur. Maddi durumu ne olursa olsun hiçbir kadın kendisine uygun takı bulmakta zorlanmaz. Kadınların bu ilgisi moda dünyasının tabi ki en önemli motivasyonu. Moda sektörünün tamamlayıcılarından olan takı tasarımcıları, farklı akımlardan etkilenerek oluşturdukları koleksiyonlarını, ardı ardına pazara sunuyor.

Modada olduğu gibi takıda da eskiye dönüş söz konusu bugünlerde. Dizilerin etkisi ile saray rüzgarının yoğun olarak hissedildiği takı sektörü son yıllarda bir de Mevleviliği keşfetti. Hz. Mevlana’ya olan sevgi ve hürmetten dolayı birçok eşya ve takıda onu hatırlatan figürler ve semboller kullanılmaya başlandı. Daha çok kolye ve yüzüklere yansıtılan Mevlevilik akımı, beğeni oranı yüksek olduğu için, tasarımcıların da yüzünü güldürüyor.

EN GÜZEL TAKILAR KONYA’DA

Mevleviliğe, bu özel geleneğe dair her şeyin en kolay bulunduğu yer Konya olduğundan, Mevlevi sembollerinin kullanıldığı birbirinden farklı takıyı da yine Konya’da bulmak daha kolay. Şeb-i Aruz Törenleri’nin düzenlendiği Mevlana Kültür Merkezi’nde törenler boyunca açık olan fuar alanında tasarımcılar bu alandaki hünerlerini, takı meraklıları ile buluşturuyor.

TAKILARDA HANGİ FİGÜRLER KULLANILIYOR?

Onca ilim ve irfan derinliğine rağmen kendisini bir ‘hiç’ olarak gören Mevlana Hazretleri’nin bu düşüncesini yansıtan takılarda; semazen figürleri, Arapçadaki ‘vav’ harfi ve yine Arap harfleri ile yazılmış ‘edep ya hu’ tasarımcıların en çok kullandığı motiflerden birkaçı. Bu motifler farklı farklı şekillerde, farklı madenlerde, taşlarda tasarımcılar tarafından kolye, yüzük, küpe, bilekliklerde kullanılıyor. Özel isimlerin tasarladığı, zanaatkarların maharetleri ellerinde hayat bulan bu özel takılar, göz kamaştırıyor.

ERKEKLER İÇİN DE ÜRÜNLER VAR

Konya esnafının tespitine göre yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgi gösterdiği bu ürünleri en çok Orta Doğu’dan gelen turistler satın alıyor. İran, Suriye ve Mısırlı ziyaretçiler bu anlamlı takıları en çok alanlar arasında. Almanya, İtalya ve hatta Japonya’dan gelen turistler de bu takıları almadan memleketlerine dönmeyen ziyaretçilerden… Tabi sadece kadınlar için takı üretildiğini düşünmeyin, erkek ziyaretçiler için de birbirinden özel tasarımlar mevcut ve erkek alıcı sayısı da az değil…

Konu ile ilgili görmek isteyeceğiniz bir diğer haber için lütfen linkimizi tıklayın.

Düğün Gecesine Merhaba

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber