Şerafettin Camii

Şerafettin Camii

Şerafettin Camii

Cami’nin on fil ayağının tutmakta olduğu ana kubbesi, güneyinde bir yarım kubbe ile destekleniyor.

Şerafeddin Camii, XII. yüzyılda Şeyh Şerâfeddin tarafından yaptırıldı. 1444 yılında II. Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından tamir ettirildikten sonra zamanla harap olan câmi, 1636 yılında Mehmed Çavuşoğlu Memi Bey tarafından yıktırılarak yeniden yaptırıldı. Gövdesi kesme taşlardan büyük bir kubbe ile örtülü olan cami on fil ayağının tutmakta olduğu ana kubbe, güneyinde bir yarım kubbe ile desteklenmektedir. Yarım bir kubbe ile örtülen mihrabın bulunduğu kısım dışarıya taşıyor. Güney kısmı hariç diğer yönlerde ikinci kat mahfelleri bulunuyor. Câmiin içi hat örnekleri ve kalem işi, nakışlarla tezyîn edilmiş olup mermer işlemeli minber ve mihrabı takdire değer sanat eserleri arasında. Yedi kubbeli son cemaat mahalli de bulunan câminin, tek şerefeli minaresi sonradan ilâve edildi.

Câminin güney cephesinde yer alan ve 20. yüzyılın başlarında yıkılan Şeyh Şerâfeddin Türbesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2010 yılında yeniden yaptırıldı.

Yakınındaki restoran : Ali Baba Fırın Kebabı

Yakınındaki kafe : Dede Bahçesi, Camlı Köşk

Yakınındaki otel : Bera Otel

Yakınında görmek isteyeceğiniz diğer bir yer için aşağıdaki haberi inceleyebilirsiniz.

Konya Kapu Camii

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtube kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber