Sırçalı Medrese

Sırçalı Medrese

Sırçalı Medrese

FIKIH DERSLERİNE GERİ DÖNDÜ

Bir zamanlar fıkıh dersleriyle sayısız âlim yetiştiren Sırçalı Medresesi, asıl kimliğine kavuşuyor.

Bir zamanların ilim kapısı medreseler, günümüzde müze olarak faaliyet gösteriyor. Son dönemlerde yeniden ilim kapısı hüviyeti kazandırılan medreseler de yok değil… Sırçalı Medresesi de bunlardan biri. Bir zamanlar fıkıh dersleriyle sayısız âlim yetiştiren medrese, çini süslemelerinden dolayı ‘sırçalı’ ismine sahip. Yeni ilim dersleri, eskiyi yaşatmak ve medreseye ruhunu tekrar kazandırabilmek adına Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi etkinlikleri kapsamında yapılıyor. Derse katılanlar ve ziyarete gelenleri büyüleyen medrese hakkında ayrıntıları, ziyaret etmek isteyen siz değerli okuyucularımız için özetledik.

Fıkıh ilmi için vakfedilmiş

Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi, Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında 640 Hicri, 1242 Miladi yılında fıkıh ilmi okutulmak amacıyla Bedreddin Muhslih tarafından yaptırılıyor. Medresenin Mimarı Tuslu Osman oğlu Mehmed. Medreseyi yaptıran Bedreddin Muhlis, Alaeddin Keykubat’ın lalası ve II. Gıyasettin Keyhüsrev’in emirlerinden olup “Lala Hadım Hoca” olarak da tanınıyor. Miladi 1258 yılında vefat eden Bedreddin Muslih’in türbesi Sırçalı Medrese’nin içinde yer alıyor.

Sırçalı Medrese, açık avlulu ve iki katlı olarak yapılmış. Yapım kitabesi Medrese’nin doğusundaki giriş kapısı üzerinde yer alıyor. Taç kapısı geometrik ve bitkisel motiflerle bezenmiş medrese girişinin sağında tonoz türbe var. Giriş eyvanından sonra geniş bir avlu, avlunun güney ve kuzey taraflarında öğrenci hücreleri, ortasında ise bir havuz bulunuyor. Öğrenci hücreleri iki katlı ve revaklı. Avlunun batısında sivri kemerli ve beşik tonozlu ana eyvanı, onun sağ ve solunda da iki müderris odası bulunuyor.

Fıkıh ilmi okutulmak üzere vakfedilmiş olan medresede öğretime Osmanlı devrinde de devam edilmiş. Zamanında zengin vakıfları bulunan Medrese ne yazık ki; XVII. yüzyıldan itibaren ihmal edilmeye başlanmış.

Mezar taşları sergileniyor

Sırçalı Medrese, 1954 yılında onarılmaya ve yeniden korunmaya alınmış ve 1960 yılında Konya Müze Müdürlüğü’ne bağlı “Mezar Anıtları Müzesi” olarak ziyarete açılmış. 1988-1990 yılları arasında Medrese’nin tekrar restorasyonu yapılarak sergilenen mezar taşlarının da teşhir tanzimi yenileniyor.

Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi’nde, Konya mezarlıkları ile Şems ve Mevlana Dergahı mezarlıklarından kaldırılan mezar taşları sergileniyor. Medrese günümüzde depo müze olarak kullanılıyor.

Ziyaret saatleri : Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

En yakın restoran : Damla Restoran

En yakın Kafe : Dede Bahçesi

En yakın otel : Rumi Hotel

Konya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ya da medrese için lütfen linkimizi tıklayın.

İnce Minare Müzesi

Ayrıca sosyal medya kanallarından Konya’daki güncel gelişmeleri takip edebilir ve de youtobe kanalımıza abone olup bizi izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCkPFXd5HAvv9p19zw81mO7w?view_as=subscriber