Uluslararası İslam Sanatları Yarışması

Uluslararası İslam Sanatları Yarışması

İslam sanatları başta hat, tezhip, minyatür ve çini olmak üzere çok çeşitli dallarda yüzyıllardır birbirinden değerli eserlerden oluşuyor. Bu alanda son yıllarda özellikle belediyeler tarafından açılan kurslarla yeniden canlanan sektör Uluslar arası alanlarda yapılan yarışmalarla sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Yarışmaya Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden oldukça nitelikli eserler katıldı. Başvurularının 28 Eylül’de sona ermesiyle değerlendirmeye alınan eserlerin ödülleri, Hazreti Mevlana’yı Anma Anma Uluslararası Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında verilecek.

İslam medeniyetine çok büyük hizmetler veren Konya ili özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda yaptığı eğitimlerle en üst seviyede icra ediliyor.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ESERLER ORTAYA ÇIKIYOR

İki yılda bir gerçekleştirilen yarışmada bu yıl hat sanatında “Celî Sülüs ve Sülüs” “Celî Divanî ve Divanî” hatları ile belirlenen ayetler; tezhipte konu olarak zahriye sayfası, serbest şekil olarak belirlendi. Minyatürde konu olarak geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Hz. Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin Mesnevî’sinden hikâyeler olacak. Çini sanatında ise Türk-İslâm çini sanatının klasik teknikleriyle uygulanmış özgün eserler çalışılacak.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye ve şartnameye Türkçe, İngilizce, Arapça olarak konya.bel.tr/islamsanatlari sayfasından ulaşılabiliyor.

Jürisinde uluslararası camiada tanınan ve alanlarında son derece deneyimli isimler bulunduğu yarışmada ödüller ise; her branşta birinciye 20 bin, ikinciye 15 bin, üçüncüye 10 bin, mansiyonlar 5 bin lira olarak belirlendi.

DERECEYE GİREN ESERLER DÂİMÎ OLARAK SERGİLENECEK

Yarışma sonuçlandıktan sonra dereceye giren eserler 7-17 Aralık tarihleri arasındaki “Hazreti Mevlana’yı Anma Uluslararası Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri” kapsamında sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Birkaç yarışmadan sonra biriken eserler, uluslararası bir müzede daimî olarak sergilenecek.

http://konya.bel.tr/islamsanatlari/

http://www.konya.bel.tr/haberayrinti.php?haberID=6492

KONYA’DA DARU’L HUFFAZ HAFIZLIK MERKEZİ